Već smo svedoci da je 21.vek sa sobom doneo neke nove bolesti koje su u nekom vremenu pre bile ili retke ili jednostavno toliko slabe u svom intenzitetu da nisu ni mogle da ozbiljnije naruše naše zdravlje. Znamo i da je 21. vek vek stresa, depresija, alergija ili intelorantnosti na mnogo toga što unosimo putem hrane, vode, vazduha. Jednostavno, organizam čoveka se promenio. Zahvaljujući savremenoj tehnologiji prerade većine toga što jedemo, načinu života, mi danas unosimo dosta toga što u sebi sadrže (bukvalno) otrove. Industrije danas vešto se igraju sa količinama opasnih materija u proizvodima i hodaju po oštrici vodeći i nas sa sobom. Danas, više nego ikada pre, izloženi smo otrovima koji su u prošlosti pretili tek zaposlenima u određenim rizičnim profesijama.

Tako su se u našem organizmu pojavili teški metali u mnogo većim količinama nego što je to ikada bilo.Teški metali su izrazito otrovni za naš organizam, ali   nažalost, danas da je gotovo nemoguće izbeći kontakt s njima. Kada se u ljudskom organizmu natalože u većem procentu nego što možemo istolerisati, počinju problemi i ozbiljna oboljenja, koja su prouzrokovana prisutnom koncentracijom teških metala u nama. Koji su to metali koji mogu ozbiljno da nam naruše zdravlje:

Živa – nalazi se u amalgamskim zubnim plombama, pesticidima, fungicidima, boji za tetovaže, kozmetici, uvoznim začinima i veštačkim vitaminima, nekim vakcinama protiv gripa, laksativima, proizvodima od papira, ribi (škarpina, tuna, brancin, skuša, sabljarka). Živa ima mogućnost da ošteti naš organizam na ćelijskom nivou. Kada dođe do većih oštećenja, koja su u vezi sa količinom unosa i izloženosti živom, brzinom detoksikacije, može doći do otkazivanja organa. Višak žive u organizmu može dovesti do poremećaja nervnog sistema, umora, problema s pamćenjem, preosetljivosti na nadražaje. Takođe, može uzrokovati depresiju, neurološke poremećaje, mišićnu i bubrežnu disfunkciju, neplodnost i probleme sa srcem. Ona utiče i na slabljenje imuniteta što može prouzrokovati pojavu autoimunih bolesti. Kod trudnica koje su bile izložene ovom metalu, dešava se da se radja beba sa smanjenom telesnom težinom i sklonošću visokom krvnom pritisku.

Aluminijum – nažalost još uvek ima domaćinstava u kojima postoji aluminijumsko posuđe. Ima ga i u ambalaži namirnica, aluminijskoj foliji, dezodoransima, prašku za pecivo, margarinu, nekim vrstama aspirina, belom    brašnu. Previše aluminijuma u ljudskom organizmu može prouzrokovati smetnje nervnog sistema kao što su: poremećaji sna, nervoza, emotivna  nestabilnost, otežano razmišljanje i pamćenje, glavobolje. On može izazvati sprečavanje apsorpcije kalcijuma i fosfora u organizmu, što dovodi do smanjenja  gustoće kostiju – krtih kostiju, sklonih prelomu. Može uzrokovati bolove u mišićima, ali i probleme s govorom, anemiju, lošu funkciju jetre i bubrega, probleme s varenjem, a neka ga istraživanja povezuju s Alzhaimerovom bolesti.
Olovo – ima ga u vodovodnim cevima, raznim bojama pa čak i onim za šminkanje, benzinu, staklenim predmetima, kozmetici, bojama za kosu, lakovima za nokte (svedok sam koliko mi nokat promeni boju ispod današnjih lakova), premazima za karemiku. Ono u našem organizmu onemogućava apsorpciju  važnih minerala kao što su cink, gvožđe, kalcijum. Kod dece može uticati na rast i usporen razvoj. Posebno kod njih može uticati i na ponašanje, sluh i sposobnost učenja. Kod odraslih kod kojih je u većoj meri prisutno olovo u telu, može dovesti do oštećenja mozga i nervnog sistema, želudca, bubrega, štitne žlezde i jetre.

Arsen – sećamo se svi romana Agate Kristi u kojima je arsen bio često sredstvo kojim su usmrćene žrtve. Ima ga u pesticidima, herbicidima i fungicidima, u nekim školjkama i tabletama kalcijuma proizvedenih od tih vrsta školjki. On u organizmu čoveka prouzrokuje neke vrste raka (kože, bubrega, debelog creva, jetre, pluća), takođe može izazvati promene na koži koje podsećaju na bradavice (hyperkeratosis) i neurološke simptome poput tremora, glavobolje i obamrlosti. Može ozbiljno oštetititi jetru, prouzrokovati anemiju i visoki krvni pritisak.

Kadmij – možda manje poznat metal u odnosu na ove prethodne, ali možda i jedan od najopasnijih, jer je proglašen jednim od glavnih uzročnika nastanka karcinoma. Ima ga u dimu cigarete, nekim PVC (plastičnim) proizvodima, veštačkom đubretu, ponekim gaziranim napicima, prehrambenim prerađevinama (što duži rok trajanja, jasno vam je da je napunjen sa toliko otrova da ni mikroorganizmi ne mogu da se razviju), a oslobadja se pri gorenju uglja (ćumura), zašto je i roštilj na ćumur proglašen lošim za zdravlje. Njegova prisutnost u čovečijem organizmu utiče na funkciju bubrega, jetre i onemogućava im proizvodnju enzima koje naš organizam proizvodi da bi putem njih izbacio toksine iz organizma. Onda vam je jasno koliko je on dvostruko štetan. Direktno utiče na stvaranje slobodnih radikala u organizmu koji su, znamo, čist otrov za nas i koji dovode do raznih zapaljenja, bolesti i do prevremenog starenja, jer narušavaju naš DNK.

Kad sve ovo znamo, mislim da će se svako od nas malo zamisliti i pitati: koliko imam teških metala u sebi, da li je ovaj dermatitis posledica njihove prisutnosti, ili alergija na prašinu, intolerancija na belo brašno, ili možda gojaznost i nadimanja koja imam i pored smanjene ishrane? Odgovor je: vrlo moguće. Nije možda zgoreg spomenuti da su svi sintetički narkotici, u ekspanziji u poslednjim decenijama, puni teških metala koji se nažalost talože u jetri.

Svako od nas bi voleo da se ujutro budi živahan, pun energije, sa dobrom koncentracijom, dobrim raspoloženjem, osmehom na licu, bez glavobolja, bolova, nadutosti i tromosti. Svi ovi, dosta uobičajni simptomi, u većini slučajeva počinju da budu znaci da su se teški metali nagomilali u našem organizmu. Svako od nas ovo može proveriti putem testiranja krvi, uzorka mokreće, ili kose. Pre toga, nezavisno, svako od nas može da uradi za sebe je detoksikacija. I o tome smo već pisali ranije na www.lifeinharmony.rs. Radi zdravlja, kvalitetnijeg života, moramo redovno čistiti organizam. A gde bolje pronaći “čistače” nego u prirodi? Svaki narod u svom delu sveta, okarakterisao je neke biljke svog podneblja kao „čistače organizma od otrova“. Iako je današnja povezanost celog sveta dala mogućnost da možemo koristiti i biljke Dalekog Istoka, ipak…trebali bi da ne zaboravimo naše domaće, na dohvat ruke biljke, pre nego krenemo za onima koje su bolje ispromovisane.

Na prvom mestu, tu je korijander. Biljka poznata i kod nas, poreklom je iz Indije. Jedno od najboljih prirodnih sredstava za čišćenje organizma od toksina i teških metala. Ova biljka je snažni prirodni helat – vezuje za sebe molekule toksina i teških metala i izbacuje ih iz organizma. Zahvaljujući posebnim eteričnim uljima u svom sastavu, korijander pomaže lučenju enzima i stimuliše rad organa za varenje. Takođe, podstiču crevnu peristaltiku i rad jetre. Davno, doktor Omura   otkrio je da listovi korijandera ubrzavaju izbacivanje žive, olova i aluminijuma iz organizma. Da biste očistili organizam uz pomoć korijandera, treba da ga intenzivno uzimate u vidu čaja dve do tri nedelje. Takođe,  korijander kao začin može se koristiti u mnogim jelima, salatama.

[hercules-gallery ids=“5901″ rowheight=“150″ margins=“5″ captions=“true“ randomize=“false“]

U tradicionalnoj medicini maslačak se odavno koristi za čišćenje i jačanje jetre. Iskustva naših starih travara u korišćenju maslačka potvrdila su i današnja istraživanja. Zato se ekstrakt maslačka danas upotrebljava za proizvodnju suplemenata namijenjenih zdravlju jetre, koja kao što znamo ima ulogu tzv. „pogona za prečišćavanje otpada“ u našem organizmu. Sveže listove maslačka možete koristiti u salati, ili umesto zelene salate, sve neka bude maslačak. Možete ga dodati u supu, u smooti mešavine sokova koje kući pravite. Nalazi se svuda, jer je to domaća biljka. Možete ga brati u bilo kom periodu, samo je bitno oprati listove pre upotrebe.

Kopriva je još jedna domaća, vrlo poznata biljka u narodu i među travarima. Višegodišnja biljka koja se koristi od davnina za proćišćavanje krvi i pojačano izlučivanje tečnosti iz organizma. Ona se primenjuje u svim terapijama oboljenja  izazvanih nagomilanim toksinima u organizmu. Čaj od koprive poznat u narodu kao sredstvo koje “jača krv“, čisti organizam i oslobađa od zamora i iscrpljenosti. Pored njene upotrebe kao lekovitog čaja, ona je itekako dobra kao sveža namirnica u kuhinji. Zbog svog bogatog sadržaja gvožđem, kalcijumom, fosforom, vit.C koristi se kod anemija, hroničnog umora, nedostatka energije izazvanog prisutnim teškim metalima u organizmu. Podstiče rad probavnog sistema, pospešuje izlučivanje tečnosti, čisti krv i mokraćne kanale. Upravo zato je snažna pomoć u ublažavanju tegoba povezanih s nakupljanjem i zadržavanjem toksina u organizmu Dobra je kao salata, sadržaj u čorbi, ili u pitama, proji. Smatraju ju prirodnim multivitaminom jer ima blagotvorno dejstvo na kompletan organizam.

Artičoka je nezaobilazna kao namirnica za detoksikaciju. Poreklom iz Jugozapadne Azije i Mediterana. Sadrži cinarin, koji pomaže u prirodnom procesu uklanjanja toksina. Artičoka čisti i jetru i sistem organa za varenje. Ovo povrće takođe pomaže razgrađivanju masnoća i podstiče proizvodnju žuči. Artičoka se ne jede sirova. Ali, kuvanu artičoku možete dodati u bilo koju salatu. Kod nas se svuda mogu naći tinkture i čajevi koji se dobijaju iz njenih krupnih listova.

[hercules-gallery ids=“5895″ rowheight=“150″ margins=“5″ captions=“true“ randomize=“false“]

Aloe vera je biljka poreklom s juga Afrike još davno prepoznata kao snažan čistač tela od toksina, izuzetno gorke tečnosti. Pored toga pomaže normalizaciji rada želuca i creva. Preporuka je da se svakog dana popije jedna čaša prirodnog, nezaslađenog soka od aloe vere. Ovaj sok sadrži polisaharide koji jačaju imunitet i podstiču proizvodnju belih krvnih zrnaca koji su jedna od prvih odbrambenih linija našeg organizma u borbi protiv toksičnih materija, mikroorganizama.

I ovu listu završićemo poznatim „čistačem“ kineskog porekla – đumbirom. Kod nas se uglavnom nalazi u obliku gomeljastog korena, ili u obliku praha. Sadrži sastojak gingerol, koji podtsiče izbacivanje toksičnih i otpadnih materija iz organizma, i podstiče ubrzavanje metabolizma. Može se dodavati jelima, sokovima, ali preporuka je da popijemo po šoljicu čaja od đumbira svakog dana, što smo mi u našoj zajedničkoj kancelariji redovno praktikovali, uključujući često i limun.

Takođe, ono što možemo odmah, od danas da uradimo je da što više izbegavamo izvore teških metala: prostorije pune duvanskog dima, zameniti amalgamske plombe u dogledno vreme, izbaciti aluminijumsko posuđe iz upotrebe, ne koristiti sumnjivu kozmetiku…Potrudimo se da hrana koju jedemo bude što zdravija (koliko je to moguće), sa što manje prerađenih namirnica, sa  dosta svežeg sezonskog voća i povrća, ako je moguće domaće meso i jaja, zdrave masti. Potrudite se da vam sistem za varenje bude zdrav, jer na taj način bolje ćemo izbacivati nataložene teške metale i smanjiti zadržavanje, apsorpciju novih. Zato obezbedite dovoljan unos vlakana kroz hranu, i pokrenite se kako bi pokrenuli i svoja creva.

Verovatno bi o ovoj temi moglo da se piše još mnogo više, ali za sada dovoljno je i da postanemo svesni da su oni tu u nama i oko nas u namirnicama koje jedemo, vozduhu koji dišemo i da možemo nešto učiniti za sebe pre nego što to oni učine nama.

Related Posts